جستجو

مراقبت از مو در زمستان ؛ راهکارهای مناسب و ترک عادت های بد

هما نعمانی

مراقبت از مو در زمستان از دو جهت حائز اهمیت است. اول مراقبت از مو در مقابل سرمای زیاد بیرون و همچنین مراقبت از مو در برابر گرمای داخل خانه

موی بلند

حتماً می‌دانید که هوای سرد و خشک زمستان دشمن سرسخت پوست شماست. باید بگوییم که این هوا نه تنها به پوست، بلکه به موی شما نیز آسیب می‌رساند. همان‌طور که دمای کم هوا منجر به خشکی پوست شما می‌شود، می‌تواند رطوبت موهای شما را نیز از بین ببرد و موجب شکستگی آن شود. اما جدا از آن عاداتی است که می‌تواند این آسیب را بیشتر کند. برای این که از آسیب به موهایتان در فصلی چون زمستان در امان باشید، و به تکنیک های مراقبت از مو در زمستان مسلط شوید، عاداتی که در ادامه بدان اشاره کرده‌ایم را می بایست ترک کنید.

مراقبت از مو در زمستان؛ بیرون رفتن با موهای خیس

حتماً این جمله را قبلاً شنیده‌اید: «با موهای خیس بیرون نرو، سرما می‌خوری». بیرون رفتن با موهای خیس نه تنها ممکن است که موجب سرماخوردگی شود، بلکه می‌تواند به موهای شما نیز آسیب برساند. اگر شما با موهای خیس به بیرون بروید، دمای پایین هوا موجب یخ زدن آب روی موهای شما می‌شود. زمانی که آب تبدیل به یخ می‌شود، حجم بیشتری پیدا می‌کند که همین امر موجب شکستگی موهای شما می‌شود.

بنابراین این بار که می‌خواستید با موهای خیس به بیرون روید، اگر به فکر سرماخوردگی خود نیستید، به فکر شکستگی موهایتان باشید. هر نوع مویی نیاز به رسیدگی دارد. حتی اگر شما موهای نرمی دارید، مراقبت مو در زمستان و در روزهای سرد سال نیزبا استفاده از ماسک، نرم کننده یا تقویت کننده‌های مو می بایست انجام گیرد..

در واقع این محصولات موهای شما را از آسیب در روزهای سرد سال در امان نگه می دارند. شما حتی می‌توانید از روغن‌های طبیعی مو استفاده کنید. این روغن‌ها موهای شما را هیدراته می‌کنند و مانعی می‌سازند تا خشکی هوای سرد به موهایتان آسیب نزند.

موی خیس در زمستان

مراقبت از مو در زمستان و شستشوی آن

آب داغ نه تنها به پوست بدن، بلکه به موهای شما نیز آسیب می‌رساند. شستن موها با آب داغ موجب خشکی مو و حتی پوست سر می‌شود. نه تنها آب خیلی داغ، بلکه آب خیلی سرد هم می‌تواند رطوبت پوست شما را از بین ببرد و موجب دهیدراته شدن و به تبع شکستگی . موهایتان شود. از این رو بهتر است که موهایتان را با آب گرم یا ولرم بشویید.
اگر شما با موهای خیس به بیرون بروید، دمای پایین هوا موجب یخ زدن آب روی موهای شما می‌شود. زمانی که آب تبدیل به یخ می‌شود، حجم بیشتری پیدا می‌کند که همین امر موجب شکستگی موهای شما می‌شود. بنابراین این بار که می‌خواستید با موهای خیس به بیرون روید، اگر به فکر سرماخوردگی خود نیستید، به فکر شکستگی موهایتان باشید

آب داغ

شستن بیش از حد موها

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که موهایتان را چند بار شامپو می‌زنید و می‌شویید، باید بگویم که این کار نه تنها هیچ فایده‌ای ندارد، بلکه با تکنیک های مراقبت از مو در زمستان نیز هیچ سنخیتی ندارد. در واقع شامپو زدن بیش از حد به غدد سباسه که وظیفه تولید روغن‌های پوست را دارند، آسیب می‌رساند و باعث فعالیت بیش از حد آن‌ها می‌شود. همین موجب می‌شود که پوست سر شما بیش از حد روغنی شود.
این که شما هر چند وقت یک بار سرتان را می‌شویید، بستگی به نوع موهایتان دارد. به عنوان مثال موهای فر، کوتیکول کمتری نسبت به موهای صاف دارند، از این رو حساس‌تر، خشک‌تر و آسیب پذیرترند

پیشنهاد ما به شما این است که اگر موهای صافی دارید، هر 2 یا 3 روز یک بار و اگر موهای فری دارید هر 4 تا 5 روز یک بار موهایتان را با شامپو بشویید.

شامپو

استفاده زیاد از مواد حاوی الکل

اگر دنبال افشانه‌های مفید برای موهایتان می‌گردید، بهتر است از موادی که حاوی الکل هستند استفاده نکنید. طبق تحقیقات، موادی که حاوی الکل هستند، مانند اسپری‌های مو، نرم کننده یا حالت دهنده‌های مو، گزینه‌های مناسبی برای موهای شما به خصوص در فصلی چون زمستان، نیستند. بنابراین بهتر است که این بار در خریدتان دقت بیشتری به خرج دهید.

برای جلوگیری از آسیب رساندن به موهایتان می توانید از نرم کننده های خانگی که از مواد اورگانیک و غیرصنعتی درست شده و با شرایط موهای شما سازگاری بیشتری دارد استفاده .کنید

ماسک مو

پوشاندن سر به مدت زیاد

اگر عادت دارید که سرتان را مدام بپوشانید، باید بگوییم که دارید با این کار به موهایتان آسیب می‌زنید. اگر موهای شما هر روز صبح تا شب پوشیده باشند، توان نفس کشیدن ندارند از این رو شکننده می‌شوند. بهتر است که در این شرایط از نرم کننده استفاده کنید و پس از به خانه رفتن، موهایتان را شانه کنید و باز بگذارید تا کمی نفس بکشند.

در صورتی که تکنیک های بالا را به کار ببرید و تلاش کنید اندکی تغییر در عادت های روزانه و به ظاهر کم اهمیت خود ایجاد کنید، تاثیر چشم گیری در موهای خود مشاهده می کنید. مطمئن باشید که مراقبت از مو در زمستان برای سلامت و شادابی موهای شما بسیار تاثیر گذار است و اکثر آسیب های جدی را ما در زمستان به موهای خود وارد می کنیم.

آیا شما تا به حال برای مراقبت از موهای خود در زمستان؛ روتین خاصی داشته‌اید؟ با موارد ارائه شده در این مطلب چقدر موافقید؟ شما می‌توانید تجربیات خود را با ما و دیگر مخاطبین بایوهیری در قسمت دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

1-چرا در زمستان باید بیشتر از موها مراقبت کنیم؟

همان‌طور که دمای کم هوا منجر به خشکی پوست شما می‌شود، می‌تواند رطوبت موهای شما را نیز از بین ببرد و موجب شکستگی آن شود. همچنین در زمستان وجود وسایل گرمایشی حرارتی در خانه می‌تواند موجب خشک‌تر شدن موها و خشن شدنشان بشود. بنابراین آبرسانی و نگهداری از موها در زمستان نسبت به سایر فصول سال ضرورت بیشتری دارد.

2-علت چرب شدن مو در زمستان چیست؟

یکی از دلایل اصلی چرب شدن مو در زمستان، عرق کردن به دلیل گرمای بیش از حد خانه است. افرادی که عادت دارند در فصول سرد درجه حرارت خانه را بیش از حد افزایش دهند، احتمال دارد موهایشان بیشتر چرب شود. همچنین اختلاف دمای داخل و خارج از خانه باعث خشکی پوست سر و افزایش ترشح چربی غدد سبوم در پوست است.

3-رشد مو در تابستان بیشتر است یا زمستان؟

براساس برخی تحقیقات علمی، گفته می‌شود رشد مو در تابستان اندکی بیشتر از زمستان است. این موضوع به دلیل فعالیت غدد هورمونی به خصوص غده تیروئید است.

4-چه فصلی برای کوتاهی مو مناسب‌تر است؟

براساس یک ایده قدیمی گفته می‌شود که بهترین فصول سال برای کوتاهی مو، فصل‌های گرم هستند. این موضوع به دلیل این است که موهای کوتاه در تابستان به شما احساس بهتری می‌دهند. البته این موضوع تا حد زیادی به سبک زندگی شما،‌سفرهای فصلی و سلیقه‌تان بستگی دارد. به عنوان مثال اگر قرار است تابستان را در مناطق شرجی و گرم بگذارنید مسلماً داشتن موی کوتاه انتخاب بهتری است.

دیدگاه‌ها ۰

*
*