جستجو

مشروبات الکلی و ریزش مو ، چگونه این روند را معکوس کنیم؟

لیدا محمودی

ارتباط مستقیمی بین مصرف مشروبات الکلی و ریزش مو وجود دارد. الکل جذب مواد مغذی در بدن را کاهش می‌دهد و موجب کوچک شدن فولیکول مو می‌شود.

مشروبات الکلی و ریزش مو

ریختن روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو از سر طبیعی است، بنابراین دیدن چند رشته مو در برس یا شانه نباید شما را نگران کند.
با این حال، اگر ریزش موی تان خیلی بیشتر از این مقدار است، احتمالا یک جای کار می‌لنگد! شاید مقصر آن لیوان شرابی که عصر‌ها با لذت می‌نوشید!
به احتمال زیاد هیچ ارتباط مستقیمی بین مصرف مشروبات الکلی و ریزش مو وجود ندارد. اما نوشیدن زیاد مشروبات الکلی منجر به سوء تغذیه یا مشکلات هورمونی شود که به نازک شدن و ریزش مو‌ها بیانجامد.
سایر عواملی که معمولا همراه با نوشیدن هستند، مانند سیگار کشیدن، نیز ریزش مو را تشدید می‌کنند.

مشروبات الکلی و ریزش مو

برای بررسی ارتباط میان مصرف مشروبات الکلی و ریزش مو، بایستی از شیوه تاثیر الکل بر تمامی ارگان‌های بدن آگاه شوید.

۱. افزایش ناگهانی قند خون پس از مصرف مشروبات الکلی

قند خون (گلوکز) منبع اصلی انرژی در بدن است. بسیاری از مشروبات الکلی دارای مقادیر قابل توجهی قند به صورت ساکارز و فروکتوز هستند.
اگر افزایش غلظت گلوکز در خون، به طور مکرر اتفاق بیفتد، باعث مقاومت به انسولین یا هایپوگلایسمی در افراد می‌شود. شواهدی وجود دارد که مقاومت انسولین را به طاسی مرتبط می‌داند.
مقاومت به انسولین باعث کوچک شدن فولیکول‌های مو می‌شود که نارک شدن و ریزش مو را در پی دارد.

مشروبات الکلی و ریزش مو

۲. سوء تغذیه ناشی از نوشیدن مشروبات الکلی

نوشیدن بیش از حد الکل موجب اختلال در جذب مواد مغذی ضروری در بدن می‌شود. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد عدم دریافت کافی روی، آهن، مس یا پروتئین منجر به ریزش مو می‌شود.
افرادی که زیاد الکل می‌نوشند به دلیل رژیم غذایی نامناسب، مواد مغذی کافی دریافت نمی‌کنند. همچنین، الکل در فرایند‌های گوارشی و سیستم هضم غذا اختلال ایجاد می‌کند.

آهن

نوشیدن زیاد مشروبات الکلی منجر به کاهش مقدار غذا‌های مصرفی غنی از آهن در فرد می‌شود. از نظر علمی هنوز مشخص نیست که آیا رابطه مستقیمی بین کمبود آهن و ریزش مو وجود دارد یا خیر. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، نشان داد کمبود آهن می‌تواند عامل نوع خاصی از ریزش مو در زنان باشد. اما هیچ توصیه‌ای برای استفاده از مکمل آهن به طور گسترده برای درمان آن وجود ندارد

مصرف روزانه آهن برای بزرگسالان غیر باردار بین ۱۱ تا ۱۸ میلی گرم است. کمبود آهن رایج‌ترین نوع سوء تغذیه‌ای در جهان است.

روی و مس

مصرف الکل بر جذب روی و مس در بدن تأثیر می‌گذارد. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ روی افرادی با چهار نوع مختلف ریزش مو – آلوپسی آره آتا، تلوژن افلوویوم، ریزش مو با الگوی زنانه و ریزش مو با الگوی مردانه – انجام شد، نشان داد کمبود روی در ریزش موی آن‌ها نقش دارد.
به گفته محققان، سطح سرمی پایین مس نیز می‌تواند عامل دیگری برای ریزش مو باشد. همچنین برخی شواهد نشان می‌دهد که کمبود مس منجر به سفیدی زودرس مو می‌شود، البته مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است.

براساس بیانیه سازمان ملی بهداشت امریکا (National Institutes of Health) افراد بالای ۶۰ سال در معرض کمبود روی قرار دارند. مقدار توصیه شده روزانه روی برای بزرگسالان ۸ تا ۱۱ میلی گرم است.
افرادی که جراحی‌های مرتبط به کاهش وزن داشته اند یا مبتلا به سلیاک یا بیماری التهابی روده هستند نیز در خطر کمبود مس قرار دارند. مقدار توصیه شده مس روزانه در بزرگسالان ۲ میلی گرم است.

پروتئین

نوشیدن الکل در جذب پروتئین نیز اختلال ایجاد می‌کند یا منجر به مصرف پروتئین کمتری می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد کمبود شدید پروتئین منجر به بروز مشکلات بسیاری برای پوست، مو و ناخن می‌شود. از پوسته پوست شدن و شکنندگی ناخن گرفته تا کم پشت شدن و ریزش موها.
به طور کلی، مقدار توصیه شده برای مصرف پروتئین روزانه ۰.۸ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است.

۳. الکل و کم آبی بدن

مشروبات الکلی مدر هستند، به این معنی که تولید ادرار را افزایش می‌دهند و بدن را دچار کم آبی می‌کنند.
آب حدود ۵۵ ٪ وزن بدن بزرگسالان و ۷۵ ٪ وزن نوزادان را تشکیل می‌دهد. کم آبی بدن منجر به عملکرد نامناسب سیستم‌های مختلف بدن مانند دستگاه گوارش می‌شود.
آب نقش مهمی در سلامتی فولیکول‌های مو نیز ایفا می‌کند. آبرسانی نامناسب پوست باعث از بین رفتن استحکام و قابلیت ارتجاعی پوست می‌شود که در طولانی مدت آسیب شدیدی به فولیکول‌ها و ساقه مو می‌زند. همچنین خشکی پوست منجر به خارش پوست سر می‌شود.

۴. الکل و آسیب کبد

مصرف مشروبات الکلی در طولانی مدت موجب آسیب کبدی می‌شود. از آنجایی که کبد وظیفه دفع سموم بدن و تصفیه خون را دارد، آسیب کبدی باعث ورود سموم با غلظت‌های بالاتری به خون می‌شود. بدین ترتیب در بدن التهاب ایجاد می‌شود. التهاب فولیکول مو را کوچک می‌کند و باعث کم پشت شدن و ریزش مو می‌شود.

کبد همچنین صفرا تولید می‌کند که به روند هضم غذا‌ها کمک می‌کند؛ بنابراین آسیب رساندن به کبد با مصرف الکل زیاد باعث هضم نامناسب و کاهش جذب مواد مغذی می‌شود. کمبود مواد مغذی در بدن نیز سلامت مو‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۵. مشروبات الکلی و مواد نگهدارنده

مشروبات الکلی دارای حجم زیادی از مواد نگهدارنده هستند. مواد نگهدارنده باعث از بین رفتن باکتری‌های خوب می‌شوند. حذف باکتری‌های مفید روده می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود که در نهایت ممکن است منجر به ریزش مو شود.

۶. الکل، کمبود خواب و استرس

کمبود خواب باعث افزایش هورمون‌های استرس می‌شود. مطالعات نشان داده اند که مصرف الکل منجر به کاهش کیفیت خواب می‌شود و خستگی و تحریک پذیری را افزایش می‌دهد.
استرس موجب التهاب نوروژنیک می‌شود که در نهایت کوچک شدن فولیکول مو را به دنبال دارد. داشتن خواب با کیفیت و سطح پایین استرس برای داشتن بدن و مو‌های سالم بسیار مهم است.

مشروبات الکلی، کمبود خواب و ریزش مو

۷. الکل و افزایش سطح استروژن

استروژن هورمون زنامه معادل تستوسترون در مردان است. این هورمون استروئیدی به توسعه و تنظیم خصوصیات جنسی ثانویه در زنان کمک می‌کند.
مصرف الکل ارتباط مستقیمی با افزایش استروژن دارد. افزایش این هورمون منجر به ریزش مو می‌شود. در سال ۲۰۱۲، محققان چینی کشف کردند که استروژن باعث تاخیر در چرخه مو در موش‌ها می‌شود. اساساً، مقادیر بالاتر استروژن در بدن مردان باعث ورود زودرس فولیکول‌ها به فاز کاتاژن و حتی تلوژن (فاز نهایی) می‌شود.

۸. مصرف مشروبات الکلی و تیروئید

نوشیدن روزانه مقدار زیادی الکل، بر تیروئید و محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-تیروئید (HPT) تأثیر می‌گذارد. همچنین سایر فعل و انفعالات هورمونی نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند و در تنظیم فرآیند‌های مختلف بدن مانند رشد و ریزش مو اختلال ایجاد می‌شود.
در حقیقت، کم کاری و پرکاری تیروئید شدید در طولانی مدت باعث نازک شدن و ریزش مو می‌شود. این فرایند ممکن است به طور ناگهانی یا در طی ماه‌ها اتفاق بیفتد. اما به گفته دانشمندان در موارد خفیف یا کوتاه مدت منجر به ریزش مو نمی‌شود.

۹. سیگار کشیدن و نوشیدن الکل

گاهی اوقات، مصرف مشروبات الکلی و سیگار کشیدن دست به دست هم می‌دهند. سیگار کشیدن با مشکلات پوستی مانند چین و چروک همراه است. نیکوتین موجود در سیگار همراه با سایر مواد شیمیایی بر روی پوست و مو تأثیر می‌گذارد. سیگار کشیدن رگ‌های خونی را باریک می‌کند و بر جریان خون تأثیر می‌گذارد. از این رو پوست قادر به دریافت اکسیژن و مواد مغذی کافی نیست.
سیگار کشیدن همچنین:

 • ترمیم زخم را کند می‌کند
 • باعث پیشرفت سرطان می‌شود
 • ریسک ابتلا به برخی از بیماری‌های مزمن پوستی مانند پسوریازیس را افزایش می‌دهد

در دود تنباکو حدود ۴۰۰۰ ماده شیمیایی وجود دارد که به کلاژن و الاستین موجود در پوست آسیب می‌رساند و منجر به افتادگی پوست و پیری زودرس شود.
مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۳ انجام شد، رابطه معناداری بین سیگار کشیدن و طاسی سر را کشف کرد. پژوهشگران بر این باورند دود ناشی از سیگار به فولیکول‌های مو آسیب می‌رساند و چرخه رشد مو را مختل می‌کند.

اثرات جانبی مصرف مشروبات الکلی

مصرف زیاد نوشیدنی‌های الکلی بر ظاهر فرد تاثیر زیادی می‌گذارد. الکل با عملکرد‌های طبیعی بدن تداخل می‌کند و منجر به کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی در بدن می‌شود.

نوشیدن زیاد الکل با افزایش وزن و پیری زودرس همراه است. همچنین تاثیرات نامطلوب زیر را نیز به همراه دارد:

 • پف صورت
 • قرمزی صورت
 • روزاسه یا پسوریازیس
 • لکه‌های پوستی
 • قرمزی چشم

علاوه بر این، آسیب کبدی ناشی از الکل نیز بر سلامت پوست و مو تأثیر می‌گذارد.

درمان ریزش مو ناشی از مشروبات الکلی

خبر خوب این است که درمان علت اصلی ریزش مو، باعث رشد دوباره مو‌ها می‌شود.
اگر مصرف مشروبات الکلی را عامل ریزش مو‌های تان می‌دانید، بهتر است مقدار مصرف روزانه خود را در نظر بگیرید. متخصصان توصیه می‌کنند مصرف الکل را در سطح متوسط نگه دارید. این به معنای روزانه یک نوشیدنی یا کمتر برای خانم‌ها و دو نوشیدنی یا کمتر برای آقایان است.
یک نوشیدنی معادل موارد زیر است:

 • ۱۵۰ میلی لیتر شراب
 • ۳۵۰ میلی لیتر آبجو
 • ۴۵ میلی لیتر مشروب تقطیر شده

با این حال، مطالعه‌ای که به تازگی اثرات الکل بر سلامتی بدن را بررسی کرده است، به این نتیجه رسیده که هیچ سطح مطلق و مطمئنی برای مصرف الکل وجود ندارد.

میزان توصیه شده مشروبات الکلی در روز

بنابراین اگر نوشیدن مشروبات الکلی بخشی از برنامه روزانه شماست، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • رژیم غذایی متعادل داشته باشید. غذا‌های مقوی دارای آهن، روی، مس و پروتئین مصرف کنید. برای رفع کمبود‌های تغذیه‌ای با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت نیاز مکمل مصرف کنید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید. به طور متوسط، مردان باید روزانه ۱۵.۵ فنجان و زنان نیز ۱۱.۵ فنجان آب و مایعات بنوشند.
 • به پزشک مراجعه کنید و در مورد ریزش مو با او صحبت کنید. بسته به نوع ریزش مو، پزشک سطح تیروئید شما را بررسی می‌کند. برای رسیدن به سطح طبیعی، ممکن است به دارو یا سایر روش‌های درمانی نیاز باشد.
 • سیگار نکشید. پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا با روشی مناسب سیگار را ترک کنید. همچنین دارو‌هایی تجویز می‌کند که به ترک سیگار کمک می‌کند.

به خاطر داشته باشید که ریزش مو بلافاصله با انجام این اقدامات قطع نمی‌شود. به طور کلی شش تا نه ماه طول می‌کشد تا رشد طبیعی مو از سر گرفته شود. افرادی که دچار ریزش موی ارثی و سایر بیماری‌ها هستند ممکن است بدون درمان‌های خاص، پیشرفتی را مشاهده نکنند.

سخن آخر

نوشیدن زیاد مشروبات الکلی و سبک زندگی مرتبط با آن تأثیر زیادی بر ریزش مو دارد. اگر میزان ریزش موی روزانه شما به صورت ناگهانی افزایش یافته است، حتما مساله را با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید. پزشک با انجام آزمایش‌های لازم، علت اصلی مشکل پیش آمده را تشخیص می‌دهد و درمان مناسب را به شما ارائه می‌کند.

اگر تاکنون به وضعیت موهای‌تان رسیدگی نمی‌کرده‌اید، توصیه می‌کنیم از روتین مراقبت از مو پیروی کنید تا سلامت و شادابی را به موهای‌تان بازگردانید.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا مشروبات الکلی می‌تواند چنین تاثیراتی داشته باشد؟ شما می‌توانید تجربیات خود را با ما و دیگر مخاطبین بایوهیری در قسمت دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

برگرفته از: Healthline و Hairguard

سوالات متداول

1-آیا نوشیدن الکل باعث ریزش مو می‌شود؟

نوشیدن مشروبات الکلی برای مدت طولانی و اعتیاد به آنها می‌تواند به طور غیرمستقیم باعث ریزش مو بشود.

2-ریختن الکل رو موها چه تاثیری دارد؟

ریختن الکل روی پوست سر و موها باعث از بین رفتن رطوبت ساقه مو و پوست می‌شود و به همین دلیل ممکن است اثرات مضری داشته باشد. بوجود آمدن شوره خشک، ریزش موها و خشکی ساقه‌ها از جمله مهم‌ترین عوارض استفاده از الکل برای موها هستند. ضمناً توجه داشته باشید که برای ضدعفونی کردن موها به جای الکل با مقداری آب ولرم و شامپوی ملایم شستشو دهید. این کار به از بین بردن ویروس‌ها و دیگر عوامل بیماری‌زا کمک می‌کند و آسیب جدی برای موها به همراه ندارد.

3-آیا بعد از قطع نوشیدن الکل، رشد موها دوباره آغاز می‌شود؟

مدت کمی بعد از قطع نوشیدن الکل،‌رشد موها سرعت بیشتری می‌گیرد. البته توجه داشته باشید که شاید بسیاری از عوارض اثرات ماندگاری داشته باشند اما ریزش موها بعد از مدتی متوقف یا کند می‌شود.

دیدگاه‌ها ۰

*
*